Seul wzywa!

kawa na podróż aeropress

Oczywiście wzywa nie na stałe, ale najbliższy tydzień będzie bardzo, bardzo kawowy i egzotyczny. Mistrzostwa Świata Baristów 2017 oraz Mistrzostwa Świata Aeropress 2017 odbywają się właśnie w stolicy Korei Południowej… I tam właśnie mnie poniesie.

Foty, foty, foty!

Kiedy Ales i Radek z European Coffee Trip zapytali mnie, czy nie pomógłbym im ogarniać zdjęć podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Baristów i Aeropress w Seulu, nie musiałem się zastanawiać zbyt długo. Takich wydarzeń, w takim miejscu nie można przegapić! No więc jadę, obserwować, dokumentować i chłonąć atmosferę World Barista Championship 2017 i całych targów Cafe Show oraz imprezy World Aeropress Championship 2017 w Cafe Alver (알베르, sic!). Czeka dużo pracy fotograficznej, z naciskiem na europejskich reprezentantów. Ales z Radkiem będą wtedy także w trakcie zdjęć do projektu Aeropress Movie.

Ale nie zabraknie też zdjęć z ulicy i licznych, koreańskich kawiarni, bo tam na pewno z chłopakami z ECT zajrzymy!

Cafe Show, WBC I WAC

Co dzieje się w Seulu? Przede wszystkim duże targi Cafe Show, gdzie setki wystawców zaprezentuje najnowsze rozwiązania związane z kawą, od surowca po filiżankę. Liczę na zobaczenie rozwiązań, które jeszcze nie dotarły na europejski rynek. Powinno być też sporo stoisk mniejszych lub większych palarni kawy, więc będzie można co nieco siorbnąć i zobaczyć, jakie trendy w paleniu, profilach i obróbce zaczynają pojawiać się z dala od tzw. zachodniego podwórka.

W ramach Cafe Show jednocześnie będą odbywać się jedne z najbardziej prestiżowych zawodów kawowych, czyli World Barista Championship. Choć pojawiają się głosy (w dużej mierze słuszne), że sama formuła zawodów powoli staje się nieco archaiczna i nieprzystająca do współczesnych trendów panujących za barem, nie podlega wątpliwości, że same zawody są bardzo dużym i ważnym wydarzeniem w świecie kawy. Polskę będzie reprezentować Natalia Piotrowska z Bless Coffee Roasters (Natalia w 2016 roku startowała jako reprezentantka Irlandii).

aeropress championship

Nie można zapomnieć jednak o Mistrzostwach Świata Aeropress! Choć te zawody mają zupełnie inną formułę, dużo luźniejszą i wręcz hipsterską, nie można umniejszać znaczenia tychże zmagań. Tym bardziej, że ubiegłoroczny tytuł należy do FiIipa Kucharczyka (pod tym linkiem wywiad) z wrocławskiej kawiarni Targowa, więc Mistrz Polski Aeropress 2017, Jasiek Szurek (tu także wywiad oraz film z przepisem Jaśka), stoi przed sporym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie tytułu w Polsce.

Nie urywam, że bardzo jestem ciekaw tej imprezy i połączenia koreańskiego wydania hipsterstwa z setkami gości z innych części świata. To nie może być zwykłe wydarzenie.

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More

Tak więc śledźcie koniecznie facebooka oraz instagrama (zajrzyjcie też na mój drugi profil poświęcony stricte fotografii już niekoniecznie związanej z kawą), a będziecie na bieżąco z tym, co koreańskie i kawowe. Na instagramie ECT także będzie się dużo działo!