„Zmielone i wypite”: POLSKA: Czarny Deszcz, Kenia Guama Baragwi

Czarny Deszcz Kenia

Palarnia: Czarny Deszcz, Polska, Wrocław

Kawa: Kenia Guama Baragwi

Proces: washed and sun dried

Palenie: jasne, pod alternatywy

Profil wg palarni: słodka o jedwabistym, maślanym body, o lekko ściągającej kwasowości. W aromacie dojrzałe cytryny i pomelo. Pozostawia długi, soczysty, rabarbarowy posmak.

Czarny Deszcz to młoda, polska palarnia prosto z Wrocławia. Działa raptem od tego roku (2014), ale już zrobiło się o niej dość głośno, a to za sprawą dobrej jakości surowca oraz paleniu (to wykonywane jest przez słynne Coffee Proficiency). Kenia Giama Baragwi to bardzo przyjemna, lekka Kenia. Coś, co chodziło za mną już od dłuższego czasu. Jestem ogromnym fanem kaw z tego regionu świata, choć z czasem ta cudowność staje się nieco zbyt monotonna. Bo jednak profil kaw kenijskich jest bardzo charakterystyczny. To najczęściej profil czarnej porzeczki, rabarbaru, jeżyny, o wysokim stopniu kwaskowatości i słodyczy przy niewielkim body.

Czarny Deszcz Kenia - ziarnaCzarny Deszcz Kenia opakowanie

I tak też jest w przypadku Kenii z Czarnego Deszczu. Otrzymujemy solidną dawkę czarnej porzeczki, ale także wspomnianych w profilu cytryn. Otwarcie paczki, to bardzo przyjemne doznania. Czarna porzeczka i świeży chleb. Zmielenie przyniosło wzmożenie słodkich zapachów. Czarna porzeczka jest bardzo wyraźna w chemeksie. Z resztą w tej metodzie najbardziej ta kawa mi posmakowała. Tu wydobyło się bardzo przyjemne, kremowe body, słodka, czarna porzeczka w zapachu, a w smaku przyjemne, słodkie kwaski. Choć jeśli chodzi o poziom słodyczy, zdarzały mi się już słodsze Kenie. Ciut rozczarowała mnie głębokość smaku tej kawy oraz aftertaste. Spodziewałem się czegoś głębszego w smaku, większej złożoności. Tu szybko te smaki się wyczerpują. Kawa ta nie ma też zbyt długiego aftertaste. Szybko ulatnia się jej smak.

Ogólnie, kawa bardzo przyjemna i słodka, świetna na przykład do porannych pancakesów, albo na leniwe, ciepłe popoludnie.

 • Dzięki za ocenę. Jak będziecie kiedyś we Wrocławiu to zapraszamy do nas.

  • Poe

   Cała przyjemność po mojej stronie :) Dziś po długiej przerwie zrobiłem sobie ją z drippa i wyszła świetna – mocno kremowe body + obłędne truskawki w smaku :) Na pewno do Was zajrzę jak będę w okolicy!

 • Błąd

  http://www.coffeeproficiency.com/kontakt,16.html
  Istotny błąd w tekście – Coffee Proficiency nie posiada palarni we Wrocławiu.

  • Poe

   Doskonale wiem o tym, że CP jest palarnią krakowską :) nie raz tam bywałem. Z moich informacji natomiast wyminka że Czarny Deszcz wypala w CP swoje kawki i tylko to napisałem, a nie że CP pali we Wrocławiu.

   • Błąd

    Wzmianka w tekście – pierwszym zdaniu sprawia inne wrażenie:
    „Czarny Deszcz to młoda, polska palarnia prosto z Wrocławia.”

    • Poe

     No dobrze. Jest to pewne uproszczenie, które faktycznie może zostać inaczej odebrane, tak jak Ty to zrozumiałeś.

     Z drugiej strony, jak inaczej to ugryźć? Czarny Deszcz jest wrocławską firmą sprzedającą swoją kawę, którą na ich zlecenie wypala Coffee Proficiency. W tekście NIGDZIE nie napisałem, że CoffeeProficiency ma palarnię we Wrocławiu. Napisałem tylko i wyłącznie, że wypalają DLA Czarnego Deszczu

     „Działa raptem od tego roku (2014), ale już zrobiło się o niej dość głośno, a to za sprawą dobrej jakości surowca oraz paleniu (to wykonywane jest przez słynne Coffee Proficiency)

     Czyli, skoro już tak się czepiamy szczegółów, nie ma żadnej sugestii, że CP jest we Wrocławiu, czy cokolwiek innego, co próbujesz mi udowodnić :)

     pozdrawiam!

     • Cześć

      Jesteśmy brandem/marką/firmą. Zajmujemy się kawą,większa część z nas to bariści, pracujemy z kawą, szkolimy i prowadzimy kawiarnie. Poza tym uczymy się, jeżdżąc za granicę na szkolenia, paląc niewielkie ilość samodzielnie, w zaprzyjaźnionych palarniach. Współpracujemy ściśle z CP, ale nie jesteśmy CP i w kwestiach kaw, które oferujemy mamy całkowitą autonomię.

      Pozdrawiam
      Adam

     • Poe

      Cześć!

      Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) Mam nadzieję, że kolega Błąd jest tą odpowiedzią usatysfakcjonowany. Dalej uważam, że nie przekręciłem nic w swoim tekście i wyraźnie zaznaczyłem że Czarny Deszcz to nie CP, ani na odwrót, tylko że jest to kooperacja.

      pozdrawiam!

      Marcin

     • Dokładnie tak jest.

      Do zobaczenia przy kawie.