Ascaso Steel Prof Uno to kolejna propozycja ekspresu ciśnieniowego z dedykacją do domowej kuchni, jednak już z nutą bardziej profesjonalnej zabawy.

Niedawno sprzęt od Ascaso gościł już u mnie na blogu w postaci modelu Dream (Zerknijcie też na test Ascaso Steel Prof Duo PID!) Tamten model bardzo mi się spodobał swoim wzornictwem, jakością wykonania i tym, co najważniejsze w ekspresie, czyli jak dobrą kawę można z niego wycisnąć. Tym razem pora na wyższy model – Ascaso Steel Prof Uno w wersji 2015. Przez pewien czas sprzęt gościł u mnie i raczył mnie niejednym espresso. Czy spisał się lepiej od Dreama? Przyjrzyjmy się szczegółom.

Wygląd i wykonanie

Ascaso Steel Prof Uno plasuje się nieco wyżej w hierarchii grupy produktów hiszpańskiego producenta. Tu już znajdziecie we wnętrzu klasyczny bojler, a nie termoblok, jak w przypadku niższych modeli, a zastosowana grupa zaparzająca oraz kolba odpowiadają wielkościom spotykanym w gastronomicznych maszynach. Całość została zamknięta w niezwykle prostej, ale bardzo ładnej obudowie ze stali nierdzewnej.

Ascaso Steel Uno Prof

Wszystko zaczyna się od napełnienia zbiornika wodą. Dwulitrowy pojemnik jest w mojej opinii optymalną wielkością jak na warunki domowe. Nie ma tutaj opcji podpięcia ekspresu bezpośrednio do ujęcia wody. Ze zbiornika woda jest pobierana do mosiężnego bojlera o pojemności 325 cm3. W wersji Uno bojler jest tylko jeden, odpowiedzialny zarówno za podgrzewanie wody służącej do zaparzania jak i do produkcji pary. Dostępny jest także model Duo, gdzie zastosowano dwa bojlery – do zaparzania i do pary lub gorącej wody.

Bojler w Ascaso Steel Prof Uno nie ma imponującej pojemności. Z jednej strony dzięki temu wielkość ekspresu nie jest przytłaczająca niż gdyby trzeba było w nim upchnąć bojler, na przykład litrowy czy półtoralitrowy. Pozwala to również na szybkie nagrzanie wody i gotowość do pracy, ale i tak gorąco Wam polecam odczekać jeszcze kilkanaście – kilkadziesiąt minut po zgaszeniu lampki temperatury. Trzeba jednak też pamiętać, że mniejszy bojler to nieco mniejsza stabilność temperaturowa. W czasie przygotowywania kawy, do bojlera jest dobierana woda ze zbiornika, która jest sporo chłodniejsza. Chyba nie muszę mówić, jaka jest różnica, kiedy do dużego garnka z wrzątkiem wleje się pół kubka zimnej wody, a jaki wpływ na temperaturę będzie miało te pół kubka wlane do drugiego kubka z wrzątkiem. To trochę jaskrawy przykład, zwłaszcza, że ekspres szybko włącza grzałkę i stara się wyrównać temperaturę, jednak nigdy w pełni nie wyeliminuje się skoków temperatur przy niewielkiej pojemności bojlera.

Ascaso Steel Uno Prof

Czym to może skutkować? W przypadku robienia jednej czy dwóch kaw, właściwie niczym. Niewielkie różnice w temperaturach w większości przypadków są niewyczuwalne. Robiąc więcej kaw pod rząd, na pewno nieco spowolni ten proces, bo trzeba nieco poczekać aż temperatura ustabilizuje się. Pamiętajmy jednak, że ciągle mówimy o ekspresie stricte domowym, a nie maszynie kawiarnianej.

Parzenie espresso

W praktyce robienie kawy na Ascaso Steel Prof Uno to duża przyjemność. Bardzo przypadła mi do gustu ergonomia ekspresu – rozmieszczenie przełączników, sporo miejsca w okolicach grupy, kolby i tacki ociekowej oraz bardzo wygodna dysza do spieniania mleka. Jedyne zastrzeżenie mam do gałki parowej. Jak dla mnie powinna być ona nieco dalej od obudowy lub nieco szersza. Obecny układ jest dla mnie trochę nieporęczny. Cieszy też fakt takiego drobiazgu ściągniętego z profesjonalnych maszyn, jak wyprofilowana kolba. Dzięki temu, że jej rączka schodzi nieco pod kątem w dół, po pierwsze wygodniej zapina się ją do ekspresu, a po drugie można kolbę postawić równo na blacie. Zastosowane sitka do kawy spisują się dobrze i warto przy tej okazji nadmienić, że kupując najnowszą wersję Ascaso Steel Prof Uno, w zestawie znajdą się też od razu sitka do saszetek ESE oraz do kawy zmielonej fabrycznie. Oczywiście odradzam stosowanie takich środków, bo wówczas kupowanie takiego ekspresu mija się z celem.

Ascaso Steel Uno Prof Ascaso Steel Uno Prof

Kolba, podobnie jak grupa, ma wymiary profesjonalnych maszyn gastronomicznych (kolejno 58 i 60mm). Dzięki temu dobór akcesoriów takich jak tamper czy inne sitka jest dużo łatwiejszy. Pozwala to też na uzyskanie optymalnej ekstrakcji.

Przetestowałem kilka kaw na tym ekspresie. Zarówno nieco jaśniejsze single jak i mieszanki pod espresso z polskiej i włoskiej palarni. Niezależnie od doboru ziaren, za każdym razem uzyskiwałem naprawdę dobre efekty. W filiżance można wyczuć to, czego można spodziewać się pod konkretnych ziarnach. W porównaniu do testowanego wcześniej modelu Dream, tu smak był nieco bardziej wyraźny i czysty. Miałem też mniej problemów z uzyskaniem prawidłowej ekstrakcji. Jak tylko dobrze skalibrowałem młynek, za każdym razem kawa leciała równo, spokojnie, z obu wylewek. W tym modelu zastosowano już lepiej wyprofilowane wylewki, do czego miałem zastrzeżenia przy okazji testu Dreama.

Ascaso Steel Uno Prof

Podobnie, jak w Dreamie, w Ascaso Steel Prof Uno zastosowano pompę wibracyjną. To standard w ekspresach tej klasy, choć nie w każdym ekspresie działają z takim samym natężeniem hałasu. Testowany model nie irytuje swoją głośnością, stoi ona na przyzwoitym poziomie. Jest jednak ciut głośniej niż w Dreamie. Najprawdopodobniej wynika to jednak z obudowy. Tam mieliśmy do czynienia z grubym, aluminiowym odlewem, tu z cieńszą blachą. Jednak zastosowanie takiej konstrukcji pozwala w pełni wykorzystać górną część ekspresu do tego, do czego powinna być wykorzystywana, czyli podgrzewania filiżanek. Tu ekspres faktycznie robi się ciepły, kiedy postoi odpowiednią chwilę i porcelana ma szansę zagrzać się. Projektanci dodatkowo  ścięli nieco górę ekspresu, dzięki czemu ta schodzi łagodnie w stronę jego tyłu i filiżanki na pewno nie zsuną się samoistnie z maszyny w czasie pracy.

Ascaso Steel Uno Prof

Bardzo dobrze, że zdecydowano się także na zastosowanie zaworu trójdrożnego. Dzięki temu nadmiar wody, który jest w grupie zaraz po przerwaniu ekstrakcji, nie zostaje jeszcze przepuszczony przez kawę, tylko odprowadzony jest bezpośrednio do tacki ociekowej.

Cappuccino i kawy mleczne

Przygotowywanie mleka do cappuccino to sama przyjemność. Nagrzewanie ekspresu do produkcji pary trwa w okolicach minuty. Nie jest to może bardzo szybko, ale za to otrzymujemy sporą moc, dzięki czemu mleko spienia się kilkanaście – kilkadziesiąt sekund. Dysza jest przemyślanie skonstruowana, tak jak w profesjonalnych ekspresach, dobrze wyprofilowana. Bez problemu mleko spienia się do odpowiedniej, jogurtowej, gęstej, gładkiej konsystencji.

Ascaso Steel Uno Prof

Jest dobrze!

Ze względu na proste kształty, Ascaso Steel Prof Uno jest łatwy w codziennym czyszczeniu. Nie ma zbyt dużo zakamarków, z gładkiego metalu łatwo schodzą wszelkie zacieki i brudy. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie wysuwanej szufladki pod tacką ociekową. Zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej, bez rozlewania na około, można pozbyć się wody i zlewek po kawie. Nie trzeba wyciągać tacki od góry, co ma miejsce w wielu domowych maszynach.

Tak więc to były przyjemne dni, kiedy miałem u siebie ten model ekspresu. Prosto, smacznie i ładnie. Czyli wszystko to, czego powinno wymagać się od sprzętu domowego, a w dodatku jeszcze z nutą profesjonalnych zastosowań, które tylko polepszają wizerunek Ascaso Steel Prof Uno. Dokładając do tego całkiem atrakcyjną cenę, czyli nieco ponad dwa tysiące złotych, model ten urasta do naprawdę dobrej propozycji dla większości amatorów domowego espresso. A jeśli ktoś chce zabawić się jeszcze mocniej, dostępna jest także wersja PID, czyli z ręczną kontrolą temperatury.

Sprzęt do testów ponownie dostarczył niezawodny, polski dystrybutor Ascaso, Janusz Hennig.

Ascaso Polska