Palarnia: Audun Coffee, Bydgoszcz, Polska

Kawa: Kenia Kathakwa

Obróbka: mokra

Palenie: jasne, pod alternatywy

Profil wg palarni: -brak opisu na opakowaniu-

„Zmielone i Wypite” nie po raz pierwszy gości kawę spod szyldu Audun Coffee, czyli polskiej palarni kawy prowadzonej przez Norwega, Auduna Sorbottena. Dzisiejsza Kenia konytuuje kenijską serię w tym dziale (niebawem pojawi się kolejna, z innej palarni).

Kenia Kathakwa trafiła do mnie od Auduna przy okazji lubelskiej edycji Pro-Infuzji. Audun wypalił tę kawę specjalnie pod tę imprezę, na potrzeby cuppingu oraz zawodów. Stąd też na opakowaniu jeszcze nie ma wypisanego profilu smakowego kawy, jednak z tego, co Audun mówił mi, chciałby utrzymać ten profil przy wprowadzeniu kawy do ogólnej sprzedaży.

Otwarcie paczki nie pozostawia żadnej wątpliwości co do tego, skąd pochodzą ziarna. Zapach jest przyjemnie owocowy, słodki, czysty. Ziarna są matowe, jasno wypalane, bez widocznych defektów i nierówności.

audun coffee audun coffee kenia

Niedawno opisywałem Kenię Gondo z berlińskiej Bonanzy. Zrobiłem sobie porównawczy cupping obu kaw. Zarówno polska jak i niemiecka kawa wypadły bardzo dobrze i różniły się niuansami.

Kathakwa ma nieco bardziej wyrazisty smak, mocniej wibrujący na języku, bardziej wyczuwa się owocową kwaskowatość. Jest odrobinę bardziej rześka.

Ale to, co Was najbardziej interesuje, to efekt w filiżance po zaparzeniu kilkoma metodami. W driperze V60, stosując standardowe proporcje 1:17 i klasyczny czas zaparzania w okolicach 2:30, kawa jest bardzo dobrze zbalansowana, ma sporą dozę słodyczy, przypominającej truskawki. Tuż za tym kryje się średnie body, przyjemnie kremowe. Kawa pozostawia po sobie długi posmak.

Podczas zaparzania w chemeksie, przy nieco obniżonym body, wzmocniły się nuty owocowe. Kawa zrobiła się nieco czystsza, jaśniejsza w smaku.

Bardzo dobrze sprawdziła się także podczas wyjazdu na moim podróżnym zestawie, czyli Rhinowares + Aeropress. Dzięki temu kawa zyskała bardzo duże, kremowe, lepkie body, przy jednoczesnym mocnym, słodkim, truskawkowym posmaku.

Tak więc, jak widać, po raz kolejny Audun przedstawił dobrą propozycję dla fanów kaw wysokiej jakości, lubiących dużą dozę słodyczy i czystości smaku.