Palarnia: Audun Coffee, Bydgoszcz, Polska

Kawa: Kolumbia Buesaco

Obróbka: Myta

Palenie: jasne, pod alternatywy

Profil wg palarni: Delikatna kawa o pełnym body z posmakiem owoców tropikalnych

Kolumbia Buesaco to druga kawa, którą dostałem prosto z Bydgoszczy od Audun Coffee. O samej palarni i tym skąd Norweg, Audun właśnie, znalazł się w Bydgoszczy i właśnie tam otworzył swój biznes, pisałem nieco kilka tygodni temu.

Podobnie, jak wspomniana Kenia, Kolumbia została wypalona pod metody alternatywne. Otwarcie paczki to zdecydowanie przyjemne doznania. Delikatne owoce leśne drażnią się z nami i zachęcają do zmielenia, co też z chęcią uczyniłem. Kolumbia Buesaco przeszła przez wszystko, co miałem w szafce, łącznie z… Kawiarką. Ale po kolei.

Audun Coffee Kolumbia Buesaco test Audun Coffee Kolumbia Buesaco kawa

Niezależnie od wybranej metody, Kolumbia od Audun Coffee zachwyca mnie swoją elegancją, dystynkcją. To kawa, której naprawdę nie powstydziłbym się podać podczas ważnego spotkania (biznesowego czy z teściami). Zarówno w Kalicie jak i w V60 kawa ma delikatny, słodki posmak owoców leśnych podbudowany przyjemnym, gładkim body. Bardzo zrównoważona.

Chemex robi z niej kawę bardzo wytrawną, czystą, mocno pachnącą o lekko przygaszonej słodyczy, ale mocnej wytrawności. Aż się prosi, by podać ją obok wina do dobrego steka, albo zamiast siedzieć przy śniadaniu w samych bokserkach i popijać ją z kubka, założyć garnitur i przelać ją do posrebrzanej filiżanki.

Nie wiem, co mnie podkusiło, żeby połączyć tę Kolumbię z kawiarką, ale jednak zrobiłem to. I nie żałuję. Kawa jest jasno palona, stricte pod metody alternatywne. Do kawiarki natomiast najczęściej używa się kawy dedykowanej do espresso. Tutaj kawa wyszła z bardzo wysokim body, lepka i cudownie orzeźwiająca. Tak, jakbym garściami jadł jeżyny, a więc nie jest to propozycja dla lubiących mocno kwaskowate doznania. Ale polecam i tak. Warto odkrywać coś nowego.

Tak więc to kolejna propozycja od Audun Coffee warta spróbowania. Kolumbia Buesaco powinna zadowolić każdego. Jest to dobry kompromis dla tych, co lubią owocowe nuty w kawie, jak i tych, co za nimi nie przepadają.