Stało się! Po kilku miesiącach intensywnych podróży po całej Polsce, odwiedzeniu mnóstwa kawiarni, po wypitych hektolitrach kawy, na księgarnianych półkach wylądował Coffee Spots Polska – pierwszy przewodnik po polskich kawiarniach specialty. Agnieszka Bukowska – Jóźwicka i Krzysiek Rzyman zrobili kawał dobrej roboty, dzięki czemu podróżowanie po naszym kraju może nabrać jeszcze większego smaku!

Szybka weryfikacja faktów

Kiedy Agnieszka powiedziała mi wczesną wiosną, że ruszają z projektem Coffee Spots Polska i jest ambitny plan, by do końca czerwca wydać gotowy przewodnik, pokiwałem z uznaniem głową, że chcą zrobić tak dużą pracę w tak krótkim czasie. Pierwsze założenia ekipy Coffee Spots Polska opiewały na sto kawiarni specialty. Szybko jednak okazało się, że miejsc do odwiedzenia jest znacznie więcej. Stąd premiera przewodnika miała miejsce na początku września.

Jednak warto było poczekać na to obszerne, 400-stronicowe tomiszcze!

Wyjście z wielkomiejskiej strefy komfortu

Ostatecznie w przewodniku znalazło się ponad 170 kawiarni z 33 miast. Okazuje się, że polska scena kawy specialty nie skupia się tylko w tak oczywistych ośrodkach jak Warszawa, Trójmiasto, Poznań czy Wrocław, ale dobrą kawę znajdziemy także w Gołdapi, Cisnej, Bielsku – Białej, Tychach czy Ostrołęce. To, moim zdaniem, największa zaleta Coffee Spots Polska – autorom zechciało się wyjść poza strefę komfortu i ruszyć się poza wielkomiejski świat kawowy. Mnie często zdarza się wylądować gdzieś w rejonach niekoniecznie kojarzonych z dobrymi kawiarniami. Staram się być w miarę na bieżąco z tym, gdzie powstają nowe inicjatywy, jednak trudno spamiętać wszystkie miejsca. Brakowało mi też, do tej pory, jednego miejsca, w którym zebrano tyle adresów. Oczywiście, są kawowe grupy na facebooku, są znajomi, których można spytać, jednak forma książkowego przewodnika wydaje się być łatwiejsza w obsłudze.

Ponadto, w przewodniku, oprócz samego adresu kawiarni, znajduje się jej opis, krótka historia oraz kilka zdjęć. Dzięki temu łatwiej o wybór miejsca odpowiadającego naszym gustom w mieście z kilkoma lokalami. Żmudne przeszukiwanie profili facebookowych kawiarni nie jest już tak bardzo potrzebne w przypadku planowania kolejnej wycieczki.

coffee spots polska agnieszka bukowska
Agnieszka Bukowska – Jóźwicka na premierze Coffee Spots Polska /fot. własne

Układ książki jest bardzo przejrzysty. Każda kawiarnia ma jedną stronę z opisem (w języku polskim i angielskim), z tabelką jakie metody parzenia są dostępne w kawiarni, przykładowymi cenami, sprzętem na którym pracują i czy jest możliwość zakupu paczki kawy. Na drugiej stronie znajduje się zdjęcie z konkretnego lokalu. I tak według miast, alfabetycznie, bez faworyzowania większych bądź starszych lokali. To duży plus, że kawiarnie zostały pod tym kątem potraktowane po równo.

Zdjęcia – co mnie z oczywistych względów bardzo interesowało – zrobione zostały w większości przez Agę Bukowską. Choć nie jest profesjonalnym fotografem, muszę przyznać, że poziom zdjęć jest dobry i oddają one klimat kawiarni. Momentami widać, że w kawiarniach były trudne warunki oświetleniowe, które trudno było przeskoczyć, ale uważam że na potrzeby przewodnika są oni w pełni zadowalające.

Ponadto

Przewodnik Coffee Spots Polska zawiera w sobie także garść artykułów około kawowych, które zainteresują niejednego i niejedną z Was. Aga z Krzyśkiem namówili kilka osób z branży, m. in. Maćka Duszaka z Coffeedesku, Krzyśka Barabosza z Hard Beansów czy Scotta Teddera z berlińskiej Bonanzy, by urozmaicili lekturę artykułami o tym skąd pochodzi kawa, jakie są metody obróbki czy jak ją poprawnie zaparzyć w różnych metodach. Ponadto Małgosia Minta (mintaeats.com) opowiedziała świetną historię o polskiej porcelanie i ceramice, a ja zostałem poproszony o napisanie artykułu skąd można czerpać w internecie wiedzę o kawie (i tu serdecznie dziękuję Autorom za zaproszenie do projektu! Na łamach CSP znajdziecie też kilka zdjęć mojego autorstwa w artykule Agi o historii polskiej sceny specialty oraz mistrzostw kawowych!).

coffee spots polska

Autorzy zapowiadają też, że strona CSP będzie aktualizowana o filmy, które nagrali w trakcie podróży, a także o inne ciekawe wieści!

Krótko mówiąc – często wyjeżdżasz w podróże po Polsce? Ten przewodnik jest dla Ciebie. Oczywiście, jak to bywa z lokalami gastronomicznymi, te zamykają się, otwierają nowe, zmieniają się właściciele, obsługa i sprzęt. Jednak taki przewodnik, przynajmniej na najbliższy czas, jest świetną bazą, która pozwoli wyszukać smakowite miejsca, a przed wyjazdem można jedno, konkretne miejsce samemu zweryfikować w internecie, czy cały czas działa.

A TERAZ KONKURS!

Tak! Do wygrania jeden egzemplarz, pachnący nowością, przewodnika Coffee Spots Polska. Wystarczy, że pod tym wpisem, bądź pod postem na facebooku odpowiecie z jakiego miasta (a może kilku miast na raz?) był pierwszy film – vlog, nagrany przez ekipę Coffee Spots? Odpowiedzi szukajcie na ich kanale YouTube!

Na odpowiedzi czekam do 12 września 2018 do 23:59. Spośród wszystkich, którzy odpowiedzą poprawnie, wylosuję jedną osobę, która otrzyma przewodnik!

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY! Gratulacje dla zwycięscy wyłonionego w losowaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.