Mistrzostwa Świata Baristów trwają w najlepsze! Jutro finały, ale dziś jeszcze półfinały i oczywiście nowy Czarny Tydzień. Zapraszam do lektury!

1. europeancoffeetrip.com – Damian Durda! – Tak, nasz kawowy, światowy człowiek doczekał się indywidualnego wywiadu dla European Coffee Trip! Gratulacje! I polecam obejrzeć i posłuchać.

2. manualcoffeebrewing.com – O kawie bez kawy – Bardzo ciekawy artykuł, o tym, jak książki niezwiązane z kawą, mogą wpłynąć na wiedzę o kawie.

3. fivesenses.com.au – Temperatura espresso – Polecam tekst ze strony australijskiej palarni 5 Senses na temat temperatury zaparzania espresso, jej zmiany i wpływu na smak oraz inne parametry. Sporo tabelek i cyferek, wartych analizy dla zainteresowanych.

4. taxidesign.com – Starbucks Art – Kilka przykładów od artystów, jak można przerobić charakterystyczne logo sieciówki na sylwetki równie charakterystycznych postaci.

5. sprudge.com – Płatna kawiarnia – Każda kawiarnia jest w pewnym sensie płatna – zamawiamy kawę, ciastko, lody, napój… Ale z wejściem generalnie problemu nie ma. W Londynie jednak do SL28 nie wejdziemy. No chyba, że uiścimy opłatę w wysokości dziesięciu funtów. Wówczas nie ma problemu. SL28 to kawiarnia sięgająca po tradycje zamkniętych klubów dla gentlemanów brytyjskich. Niesie to za sobą pewne korzyści…

6. dailycoffeenews.com – Nowe koło smaków – Tastify, to propozycja delikatnej zmiany tzw. koła smaków i ogólnej kodyfikacji przy ocenie kaw. Wszystko po to, by ujednolicić i ułatwić kawopijcom dyskusje przy cuppingach i nie tylko. Całość została połączona w aplikację, która została zaprezentowana w trakcie targów SCAA.

7. sprudge.com – LaMa i Brew Ratio – Espresso przechodzi obecnie dość poważne rewolucje. Znane 7g/25ml/25sekund dla espresso już jest standardem, od którego odchodzi w dobrych kawiarniach. Stawia się na wagę, objętość i tzw. brew ratio, czyli stosunek wody do ilości kawy w kolbie. Brzmi skomplikowanie? Dzięki nowemu rozwiązaniu LaMarzocco w ekspresach Linea PB, może się to zmienić.

Muzycznie chciałbym Wam zaproponować co nieco spokojniejszego… Dilon i Thirteen Thirtyfive:

A drugą propozycją jest coś długiego… i także spokojnego – La Belle Mixtape, Summer Memories, Henri Pfr:

A tymczasem ślę serdeczne pozdrowienia z Krakowa, gdzie dziś się szwędam. Słonecznego weekendu!