Mijający tydzień był bardzo emocjonujący i ciekawy w świecie kawy. Wszystko przez odbywające się w szwedzkim Gothenburgu mistrzostwa świata – brewers cup, cup tasters, roasters, latte art no i coffee in good spirits. Niestety, nie byłem osobiście, ale na bieżąco śledziłem doniesienia zza morza. A były one niezmiernie ciekawe.

Bardzo dobry występ Piotra Sowy z warszawskiego Relaksu – zajął 5. miejsce w Cup Tastingu. Leszek Jędrasik, choć nie wszedł do finału w Brewers, moim zdaniem miał bardzo dobrą prezentację, nie ma się czego wstydzić. No i warto odnotować dwa, poniekąd polskie sukcesy, w pewnym sensie – Mistrzostwo Świata Roasterów zdobył, w barwach norweskich, Audun Sorbotten, czyli właściciel bydgoskiej palarni Audun Coffee. Natomiast w Cup Tastingu v-ce mistrzostwo zdobył, w barwach niemieckich, Mateusz Petlinski.

To po takim dłuższym, nietypowym wstępie, pora na właściwy Czarny Tydzień.

1. sprudge.com – wywiad z Mistrzem Świata Brewers Cup – Warto przeczytać krótki, przeprowadzony na gorąco, wywiad z aktualnym Mistrzem Świata Brewers Cup, norwegiem Odd-Steinarem Tollefsenem. Zdradza, na jakiej kawie startował, dlaczego ją wybrał i co ciekawego zastosował w czasie swojej prezentacji.

2. livestream.com/worldcoffee – World Coffee Events – pod tym adresem oraz pod tym znajdują się wszystkie oficjalne relacje z kawowych mistrzostw świata. Są serie kwalifikacyjne, finałowe, a także końcowe wyniki. Warto pooglądać sobie choćby z niektórych występów, by zobaczyć, jakie są obecnie trendy w zaparzaniu kawy i nie tylko.

3. perfectdailygrind.com – Kawa i muzyka – czyli chyba połączenie idealne i stosowane przez wielu z nas. W artykule znajduje się kilka ciekawych spostrzeżeń i analogii.

4. ratiocoffee.com – Elektryczny Chemex – Ostatnio, przeglądając Instagrama, zobaczyłem na jednym z profili, bodajże Johana&Nystroma, bardzo ładnie wyglądające urządzenie do robienia kawy. Mowa o Ratio Coffee, czyli rodzaj specjalnego ekspresu przelewowego, w którym zaparzymy chemeksa (a pewnie też inne metody,  jak V60), bez poświęcania czasu na cały proces przygotowywania. Według specyfikacji, urządzenie jest skonstruowane na tyle dobrze, że będzie w stanie wyciągnąć z kawy bardzo dużo dobrego smaku, tak jak przy ręcznym kontrolowaniu. Jest preinfuzja, jest odpowiednia temperatura oraz system równomiernego polewania kawy. Cena, póki co, jeszcze promocyjna, choć do najniższych i tak nie należy. Jednak, jeżeli ktoś chce mieć wygodnie dobrą, czarną kawę, może to być bardzo dobre rozwiązanie. A do tego, bardzo ładnie zaprojektowane!

Natomiast, co do muzyki. W środę miała miejsce premiera niesamowitej płyty MiuoshxJIMEKxNOSPR, czyli wydanie płytowe wielkiego, muzycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w marcu tego roku w Katowicach. Mowa oczywiście o koncercie katowickiego rapera, Miuosha wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Radzimira Dębskiego. Bilety na pierwszy koncert rozeszły się w dobę. Na drugi w kilkanaście minut. Słuchając płyty i oglądając dołączonej do niej płyty DVD kompletnie mnie nie dziwi, dlaczego tak się stało. Gorąco polecam zdobycie tego albumu! Pierwotnie chciałem zamieścić tutaj koncertową wersję utworu Reprezent, która jak dla mnie, jest po prostu świetna, ale w sieci jeszcze nie jest umieszczona, dlatego proponuję utwór Nie mamy skrzydeł, również wykonany podczas tego wydarzenia.

Chcąc pozostać w klimacie i chcąc pokazać, że nasza muzyka jednak nie stoi tylko smętnymi, popowymi kawałkami, proponuję inną produkcję JIMEK-a (czyli wspomnianego Radzimira Dębskiego!) wraz z Pezetem dla Reeboka. Rap naprawdę nie musi być brudny, brutalny i płytki muzycznie!

Po weekendzie na blogu na pewno wyląduje nowy tekst. Mam nadzieję, że przyda się Wam!