Bez ociągania się, bez wstępnych frazesów – zapraszam po świeży Czarny Tydzień, czyli Kawowy Przegląd Prasy. Wydanie trzydzieste siódme.

1. coffeeana.blogspot.com – Korzenie espresso – Bardzo fajnie, konkretnie opisana historia espresso. O tym, że espresso sprzed kilkudziesięciu lat jest czymś zupełnie innym, niż teraz. No i tak na dobrą sprawę niepoprawny zwrot poproszę o eXpresso, wcale nie musi być aż tak niepoprawne (z historycznego punktu widzenia).

2. perfectdailygrind.com – Kopi Luwak – Mam nadzieję, że jesteście w tej grupie ludzi, którzy doskonale wiedzą, że słynna kawa, tzw. Kopi Luwak, to nic więcej jak chwyt marketingowy. Do tego chwyt marketingowy poniżej pasa. Kawa jest bardzo przeciętna, kosztuje ciężkie pieniądze, przy której najlepsza Panama Gesha to taniutka zabawka. A do tego jej produkcja odbywa się kosztem zwierząt.

3. irishtimes.com – Gorzko czy nie? – Ciekawy artykuł o tym, jak postrzegamy smaki i dlaczego jedni wolą taką kawę, a drudzy zupełnie inną. Trochę o filozofii, trochę o chemii, trochę o ludziach.

4. sprudge.com – Koniec regionalnych Mistrzostw USA – Wiem, że żyjemy w Europie i kwestie w Stanach Zjednoczonych niekoniecznie muszą być interesujące… Jednak uważam, że warto obserwować co się dzieje w kwestiach kawy i około kawowych za Wielką Wodą. SCAA ogłosiło niedawno, że rezygnuje z regionalnych Mistrzostw Kawowych USA (Big Eastern, Big Central oraz Big Western) na rzecz jednych, centralnych mistrzostw. Może dziwić taki ruch, mając na uwadze ogrom nie tylko terytorialny USA, ale i ogrom kawiarni, palarni, baristów i pasjonatów kawowych.

5. europeancoffeetrip.com – The Coffeevine – Pamiętam, jak w zeszłym roku ruszył holenderski projekt The Coffeevine, czyli kawowej subskrypcji, gdzie co miesiąc można otrzymywać trzy różne próbki kawy z trzech, bardzo dobrych, europejskich palarni. Szerzej wspominałem o tym w artykule właśnie o subskrypcji kawy. W końcu skusiłem się na jednorazową paczkę w zeszłym tygodniu (dotrze na początku lipca), a tym czasem, na stronach European Coffee Trip pojawił się obszerny wywiad z jednym z twórców projektu. Warto poczytać.

6. coffeechemistry.com – Jak to jest z tą kofeiną? – Krótki, treściwy tekst o tym, jak to jest w końcu z uwalnianiem się kofeiny podczas zaparzania kawy – kiedy jest jej najwięcej, kiedy najmniej i dlaczego tak się dzieje.

7. vimeo.com/greatcoffee – The Film About Great Coffee – Ładnie zrobiony, piętnastominutowy film. O kawie. O dobrej kawie, pasji i ludziach.

8. vimeo.com/my’o’my – Mistrzostwa Polski w Cup Tastingu – Pozostając w klimatach filmowych, choć już odbyły się mistrzostwa świata, na profilu My’o’My pojawił się film z mistrzostw Polski w tej konkurencji.

No, nazbierało się przez ten tydzień sporo materiałów. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. A żeby tradycji stało się zadość, jeszcze zaproponuję nieco muzyki.

Damiana Marleya chyba nie trzeba przedstawiać. A więc to on. I jego utwór Road to Zion nagrany wraz z Nasem.

Podobnie jak Damiana, nie trzeba przedstawiać The Chemical Brothers. Dziś z nowym utworem Under Neon Lights. 

A w przyszłym tygodniu na blogu pojawi się recenzja bardzo ciekawej kawy i być może znajdzie się także jakiś wywiad… Także obserwujcie, czytajcie, komentujcie, polecajcie!