To już ostatnia sobota przed świętami! Choć za oknem tego nie widać. Jest wręcz wiosennie. Ale liczy się nastrój i świąteczna krzątanina w kuchni. Mam nadzieję, że Wam tego nie zabraknie. A tymczasem zapraszam na kolejny Czarny Tydzień, czyli najciekawsze wieści ze świata kawy i okolic oraz po dobrą muzykę.

  1. scae.com – nowe zasady mistrzostw Cezve/Ibrik – Na stronie SCAE pojawił się artykuł Filipa Bartelaka objaśniający zmiany w regulaminie zawodów Cezve/Ibrik. W Polsce jest to mało popularna metoda zaparzania (czyli w tygielku), ale na świecie ma wielu zwolenników, a w ramach kawowych mistrzostw świata także i w tej konkurencji odbywają się zawody. Rozwój sceny kawowej wymusza pewne zmiany, o których pisze Filip.
  2. gatgetsin.com – Star Wars i kawa – W tym kosmicznym szale wszędzie znajdziemy motywy z sagi. Choćby w tym ekspresie a’la R2-D2.
  3. haveabite.in – Kraków na kawę – Na blogu Have a Bite można poczytać o tym, gdzie warto wybrać się na kawę w Krakowie. Ze swojej strony mogę tylko potwierdzić, że propozycje przedstawione w tekście są faktycznie godne polecenia (poza Fitagain Cafe, w której nie miałem okazji być).
  4. sprudge.com – recykling z kawy – To, co można zrobić ze zużytej kawy, zaskakuje. Kiedyś w ramach Czarnego Tygodnia przedstawiałem bogaty tekst obfitujący w różne propozycje. Była maseczka do twarzy, był odświeżacz do rozdrabniarki do śmieci, był nawóz do kwiatków… Ale filiżanek nie było. No to teraz są. Kaffeeform stworzył takie i trzeba przyznać, że mają swój urok.
  5. sprudge.com – Sprudgie Awards 2015 – Znamy już nominowanych do nagrody Sprudgie Awards, czyli przyznawanej przez największy kawowy portal Sprudge dla tych, którzy mają największy wkład w rozwój kawowego świata. Pod tym linkiem znajdziemy formularz do głosowania, w którym można głosować w takich kategoriach jak najlepszy produkt, najlepsza inicjatywa kawowa czy najlepsza, nowa kawiarnia.

A dla uprzyjemnienia lektury polecam te dwa utwory. Pierwszy z nich to na pewno dobrze Wam znana Varsovie Moniki Brodki, ale w remiksie Auera.

I pozostając nadal w polskich klimatach (co ostatnio bardzo często mi się zdarza, jak może zauważyliście po ostatnich propozycjach z poprzednich tygodni), Bisz i Banicja. 

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam z tego miejsca zdrowych, radosnych, bezstresowych i beztroskich świąt Bożego Narodzenia. Trzymajcie się ciepło!