Sylikon to ciekawy materiał. Można nim uszczelniać, można nim wypełniać, a w pewnych warunkach cieszy męskie oko. Giętki, odporny na odkształcenia, pęknięcia i temperatury. Drip Tiamo K02 wykorzystuje wszystkie cechy materiału, o którym mowa.

Drip Tiamo K02 to kolejna propozycja na moim blogu na przenośną, mobilną kawę w każdych warunkach. Chyba będę musiał wydzielić osobny wątek na kawę w plenerze, gdzie zgromadzę wszystkie tego typu opcje. Pasjonujące jest to, ile można wymyślić sposobów na parzenie kawy w miejscach, które nie są do tego stworzone.

Dzięki Akcesoriom Baristy mogłem przekonać się, że sylikon nadaje się nie tylko do pieczenia, ale i parzenia. Drip Tiamo K02, bo o nim mowa, to kolejne urządzenie przelewowe, czyli wykorzystujące filtr trzymający kawę i pozwalający na przepływ wody przez nią. Jedna z wielu mutacji, z którą na blogu mogliście się już zetknąć. Najbliżej konstrukcyjnie mu do Kality Wave – płaskie dno z trzema otworami oraz charakterystyczne, faliste filtry, to cecha wspólna obu sprzętów. Drip Tiamo K02 oferuje jednak coś więcej niż standardowa, metalowa lub szklana Kalita – sylikonowe, giętkie wykonanie.

W ten oto sposób zyskujemy osobliwą i niepowtarzalną (póki co) cechę, jaką jest możliwość maksymalnej kompresji całej konstrukcji do niewielkiego, płaskiego krążka, odpornego na zagięcia, pęknięcia i stłuczenia. Można wrzucić w torbę, plecak czy nawet kieszeń i nie przejmować się niczym, a w momencie, gdy zechcemy napić się kawy, wystarczy pociągnąć go do góry i rozłożyć. Piękne!

Drip Tiamo K02 Drip Tiamo K02

Brązowy sylikon, z którego wykonany jest drip Tiamo K02 to tworzywo o dość sztywnej strukturze, twardszej i grubszej niż, przykładowo maty do pieczenia lub podobne akcesoria kuchenne. Nie ma więc ryzyka, że podczas parzenia kawy, nagle jakiś bok się zagnie i doprowadzimy do kawowej powodzi. Wygodnie też można całe urządzenie przenieść, nawet wypełnione kawą i wodą. Nieco grubsze ścianki to także gwarancja niezłej stabilności temperaturowej, zwłaszcza w plenerze. Przy czym samo składanie i rozkładanie nie nastręcza większych trudności.

Drip Tiamo K02

Jak wspomniałem na początku, drip Tiamo K02 wykorzystuje faliste filtry znane z Kality Wave bądź identyczne Tiamo. Zastosowanie takiego rozwiązania daje spodziewane efekty, znane z Kality, tj. podbite, mocniejsze body niż w V60 bądź chemeksie, często zwiększona słodycz, kosztem nieco mniejszej czystości naparu. Tu różnic widocznych nie ma między tymi dwoma metodami. Ciekawostką w Tiamo jest możliwość stosowania zarówno mniejszych jak i większych filtrów (155 i 185 wg nazewnictwa Kality i 01 oraz 02 wg Tiamo). Wszystko zależy od tego, czy dripa rozłożymy w pełni, czy do połowy. Jest to spory plus. Oczywiście w większych filtrach możemy parzyć mniejsze porcje, ale warto mieć wybór, prawda?

Drip Tiamo K02

Pozostając w temacie filtrów. Każdy, kto miał styczność z falistymi filtrami, wie, że bywają one bardzo niereformowalne. Lubią się pozaginać, pozapadać i niekoniecznie poddają się składaniu (tak, żeby potem można było je bezstratnie rozłożyć i użyć). Niestety, to jest pewien mankament. Z jednej strony po złożeniu drippera otrzymujemy placek nie wyższy jak kilka centymetrów, a z drugiej trzeba obmyślić plan na bezpieczne przewiezienie filtrów. Podobno istnieje sposób na ich złożenie, ale go jeszcze nie poznałem. Na pewno podzielę się z Wami tą informacją, gdy ją zdobędę.

Dtip Tiamo Drip Tiamo K02

Drip Tiamo K02 to bardzo ciekawa opcja. Samo urządzenie jest genialne w swojej prostocie i możliwości kompresji. Uprzedzając pytania, sylikon nie wpływa na smak kawy. Nie znajdziemy żadnego, gumowego posmaku w naparze. Więc zestaw podróżny naprawdę dobry, tylko trzeba wynaleźć jakiś sposób na te filtry. Cenowo także nie jest najgorzej, bo rząd niecałych dziewięćdziesięciu złotych nie jest kwotą zawrotną, jak na współczesne urządzenie do parzenia kawy.

Tiamo K02 znajdziecie w sklepie AkcesoriaBaristy.pl, skąd też dotarł do mnie na testy, za co bardzo dziękuję!

Sklep Akcesoria Baristy