Jak zrobić kawę. Dobrą kawę. O to najczęściej padają pytania przy różnych okazjach. Sprawa oczywiście jest złożona, ale w załapaniu podstawowej wiedzy na pewno pomogą Wam filmy, które przygotowaliśmy w zawodowym gronie jakiś czas temu.

O tym, jak zrobić kawę, napisano w internecie wiele. Podobnie jak w książkach. O tym też poniekąd jest mój blog. Do tej całej palety możliwości dołączają także filmy instruktażowe. Choćby te, które na przestrzeni ostatnich dwóch lat nakręciliśmy wraz z Akcesoriami Baristy, Leszkiem Jędrasikiem z Black and White Coffee oraz ekipą Coffee Proficiency (i Coffeece).

Od dłuższego czasu są one dostępne, ale postanowiłem skumulować je w jednym miejscu, żebyście mieli do nich jak najłatwiejszy dostęp.

Pierwsze filmy powstały jeszcze w momencie, kiedy PopularCoffee jeszcze nie istniało. Wraz z Robertem z Akcesoriów i z Leszkiem stworzyliśmy dwa filmy o espresso i cappuccino. Nakręciliśmy je w miejscu niemalże legendarnym – jeszcze przed otwarciem Coffee Cargo, czyli kawiarni i laboratorium Coffee Proficiency, które, niestety, niedługo zniknie i będzie przeniesione w nowe miejsce.

Kiedy okazało się, że filmy spodobały się, postanowiliśmy poszerzyć ofertę naukową o najważniejsze urządzenia do parzenia kawy metodami alternatywnymi, czyli dripper V60, Aeropress, Syfon oraz Chemex. Tu przed kamerą, oprócz Leszka, występują inne kawowe gwiazdy, czyli Ela Citak i Błażej Walczykiewicz z Coffee Proficiency oraz Michał Pluta, który od niedawna prowadzi wspomniany Coffeece, a wcześniej także związany z CP.

Jak widzicie, możecie nauczyć się najlepszej kawy od najlepszych ludzi! Oczywiście na tym nie poprzestaniemy i w planach są kolejne produkcje, być może już na wiosnę!

A tymczasem, zapraszam na seanse!

Jak zrobić espresso i cappuccino?


Jak przygotować kawę z dripa?

Jak zrobić Aeropress?

Jak zrobić kawę w Syfonie?

Jak zrobić Chemex?

 

Mam nadzieję, że te kilka filmów przypadło Wam do gustu i że dzięki nim poznaliście albo od podstaw niektóre techniki, albo dowiedzieliście się o drobnych detalach, które decydują o ostatecznym smaku gotowej kawy.

Jakie urządzenia chcielibyście zobaczyć podczas następnych sesji? Śmiało, piszcie, zobaczymy, co da się zrobić!