Jaka kawa jest najlepsza? Dlaczego? To kwestia bardzo złożona. Kawa jest produktem sezonowym, w końcu to roślina. Zatem nigdy nie będzie dwóch identycznych zbiorów. Nawet dwie te same odmiany, uprawiane przez różnych farmerów, w innych częściach regionu, dadzą inne efekty. Stąd dość trudno sugerować się czyimiś opisami kaw przy własnych wyborach, bo nie dostaniemy tego samego produktu, zwłaszcza po jakimś czasie.

Od razu wytłumaczę – tak, wiem, że w sklepach mamy te same mieszanki od dużych producentów, dostępne przez cały rok. Ale uwierzcie mi, nie ma w nich cały czas tego samego składu. W takich wypadkach laboratoria starają się utrzymać ten sam profil mieszanki przy dostępności i odpowiedniej niskiej cenie surowca. Dlatego na wielu mieszankach nie ma podanego składu, bo ten zmienia się. Jeśli nagle ceny kawy idą w górę, to dla zachowania podobnej ceny końcowej manewruje się ilością gorszej, tańszej kawy. To też się przekłada na palenie kawy. Zauważcie, że te kawy są ciemno i bardzo ciemno palone. Pod przykrywką mocnego smaku i zapachu spalenizny, drewna, łatwo ukryć niedobory surowcowe (pomijam fakt, że klient też szuka takiego smaku. Tu odsyłam do swojego wpisu Panie, poleć pan coś, byle nie kwaśne!). Stąd pytanie – jaka kawa – staje się dość trudne do prostego odpowiedzenia.

Ale zgoła odmienna sytuacja jest w przypadku kaw segmentu specialty. Tu wiadomo, z jakiego kraju pochodzi kawa, z którego regionu, z której farmy, czy czasami nawet z której części tej uprawy pochodzi (mikrolot). Dodatkowo są podane metody obróbki kawy czy data zbioru. Tutaj wyznacznikiem wiodącym nie jest cena, a smak. Dlatego właśnie w tych najlepszych kawach możemy doszukiwać się wyraźnych smaków owoców czy przypraw.

Stąd będę się tu z Wami dzielił wrażeniami z tych kaw, które przewiną się przez mój młynek i jaka kawa najbardziej przypadła mi do gustu bądź zaintrygowała. Będą to opisy kaw przede wszystkim pod metody alternatywne – V60, Kalita, Chemex, Aeropress. Kawy pod espresso będą miały w ten dział mniejszy wkład. Espresso jest bardzo złożonym procesem, który wymaga jednak dobrego sprzętu, by wyciągnąć z kawy to, co faktycznie jest w niej zawarte. Dlatego póki nie wzbogacę się w odpowiednią maszynę, kawy pod espresso będą pojawiać się tu sporadycznie.

A wszystko po to, by zapoznać Was z bogactwem palarni, tych rodzimych i tych zagranicznych. Żeby pokazać różnice między kawami, aby zainteresować Was różnymi smakami i skłonić do eksperymentów i poszukiwania tego, co najbardziej Wam odpowiada! Wszystkie kawy sukcesywnie zbieram na blogu, można prześledzić różnice między nimi, zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniają się profile smakowe czy metody obróbki.