Tutaj jesteś

Kuchnia azjatycka i ramen na polskim stole

2024-10-27 Dieta Kuchnia azjatycka


Kuchnia azjatycka na dobre rozgościła się na polskich stołach. Nie brakuje osób, które wychwalają walory tej kuchni, podkreślając wyjątkowy smak różnych potraw. Nie brakuje śmiałków, którzy sami próbują odtworzyć potrawy kuchni japońskiej, ale nie jest to łatwe. Nie mając talentu kulinarnego, można zdecydować się na to, co oferują nam restauracje sushi w Lublinie. W nich to można zjeść ramen – zupę, która jest pionem kuchni azjatyckiej. Niesamowita potrawa, która niekiedy przyrównywana jest do polskiego rosołu.

Zupa prosto z Japonii

Ramen to druga potrawa, jeżeli chodzi o popularność. Palmę pierwszeństwa posiada sushi z Lublina, które podawane jest często w tych samych lokalach, co ramen. Dowodem na to jest Takushi Ramen & Sushi, którego ofertę można znaleźć na https://takushisushi.pl/. Warto jednak tym razem spojrzeć na ramen – zupę przyrządzaną na bulionie. To on jest podstawą, ale nie można także zapomnieć o długim i cienkim makaronie. Do tego są dodatki. Jakie? Jest ich wiele i nie sposób ich wymienić. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej dokładnie wersji ramen zostanie zaprezentowane przez kucharza. Ciekawostką jest to, że znawcy kuchni azjatyckiej podkreślają nie tylko znakomite walory smakowe tej zupy. Wskazują oni również na to, że jest to zupa pomagająca zapobiegać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jest to możliwe dzięki temu, że można w niej znaleźć białka, tłuszcze i węglowodany, które mają zbawienny wpływ na organizm człowieka.

Ramen=danie lunchowe

Przebywając w Japonii często można spotkać się z opinią, że ramen to danie lunchowe, które spożywa się tylko pomiędzy 12 a 15. Co więcej, nie brakuje lokali specjalizujących się tylko w tym daniu, otwartych tylko i wyłącznie przez trzy godziny. W Japonii jest to normą. Polska nie oferuje takich ograniczeń i jeżeli tylko ktoś będzie miał ochotę, może ramen zjeść również na wieczór lub też w innych porach. Ważne jest to, aby docenić smak zupy, gdzie z reguły dodawana jest cebula oraz kapust pak choi. Kolejną ciekawostką, jeżeli chodzi o tą zupę jest to, że bardzo często traktowana jest ona jako skuteczny lek na kaca. Ludzie, którzy wcześniej popili kilka „głębszych”, mają przygotowaną zupę, aby móc następnego ranka wstać rześkim i pełnym energii. Może w Polsce ta praktyka nie jest jeszcze stosowana, ale nigdy nie wiadomo, czy to się nie zmieni. Tym bardziej, jeżeli wszyscy poznają dobroczynne właściwości tej wartościowej i odżywczej zupy.

Kwintesencja smaku

Zgodnie z przyjętymi tradycjami, ramen jest zupą, która powinna zostać zjedzona pałeczkami i łyżką. Makaron nawija się na pałeczki i podtrzymuje całość łyżką. Pałeczki wykorzystuje się również do jedzenia kawałków ryby i warzyw znajdujących się w zupie. Co więcej, wskazane jest siorbanie przy jedzeniu ramenu. W Japonii jest to normalnie przyjęty zwyczaj, ale w Polsce wiele osób może patrzeć na niego krzywo. Jeżeli ktoś jednak nie umie posługiwać się pałeczkami, może ze spokojem pozostać przy łyżce, aby móc cieszyć się prawdziwą kwintesencją smaku.

Jeżeli mowa o ramen, to warto podkreślić, że jest ich kilka rodzai. Do najpopularniejszych należy kotteri, który ma lekko pikantny posmak. Jeżeli ktoś jednak nie lubi ostrości lub też szuka dobrego leku na kaca, powinien spróbować assari. Jest on bardzo lekki i gdyby nie dodatki, mógłby przypominać faktycznie polski rosół. Menu w restauracjach specjalizujących się w daniach kuchni japońskiej jest bardzo bogate, więc każda osoba z pewnością wybierze dla siebie coś odpowiedniego.

Artykuł sponsorowany

rodzaje sushi

Redakcja popularcoffee.pl

Jako miłośnicy kawy i gotowania codziennie chcemy dzielić się z naszymi czytelnikami ogromem wiedzy o pracy baristy oraz pracownika gastronomii. Poznaj najlepsze przepisy i odkryj wspaniały świat potraw i napojów!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?