Mistrzostwa Polski Latte Art 2018 rozstrzygnięte. Agnieszka Rojewska po raz kolejny obroniła mistrzowski tytuł i będzie nas reprezentować w Brazylii na Mistrzostwach Świata. Czy ktoś mógł jej zagrozić? Czy były jakieś zaskoczenia?

Opinie po zawodach są zgodne – Rojewska wygrała zasłużenie – patrząc po jakości i kreatywności wzorów. Punktowo także różnice nie były rzędu dziesiątych części punktu, a kilkunastu. Sporo osób śmiało się, że powoli staje się to nudne, ale w tej pozornej nudzie leży przecież ogromna determinacja, praca i talent. Wyniki zeszłorocznych Mistrzostw Świata pokazują, że Agnieszka reprezentuje najwyższy poziom i cieszę się, że jeszcze raz zobaczymy ją w międzynarodowych zmaganiach. Tym bardziej, że z tego, co powiedziała mi zaraz po wręczeniu nagród, to był jej ostatni start i następne Mistrzostwa Polski Latte Art przyniosą już innego zwycięzcę.

mistrzostwa polski latte art rojewska
Agnieszka Rojewska w czasie finałowego występu /fot. własne

Drugie miejsce, także ponownie, zajęła Paulina Adamska. Jej wzór jeżyka rozczulił wszystkich. Czy w następnych zawodach zastąpi Agnieszkę? Na pewno będzie jedną z faworytek. Przy jej występie widać było duże opanowanie, co przy tej randze wydarzeniu, jest równie ważne, co umiejętność obsłużenia ekspresu i spieniania mleka.

mistrzostwa polski latte art adamska
Paulina Adamska w czasie finału /fot. własne

Trzecie, Paweł Krysiński. Kolejny raz w finałach Mistrzostw Polski, jak do tej pory, to najwyższe miejsce. Choć po Pawle było widać zdenerwowanie tuż przed startem, tak na scenie prezentacja była bardzo swobodna, niewymuszona, naturalna. A kolorowa papuga wykonana na Art Barze był jednym z najbardziej dokładnych i precyzyjnych wzorów, które widziałem spośród wszystkich uczestników.

mistrzostwa polski latte art krysiński
Paweł Krysiński, III miejsce /fot. własne

Mistrzostwa Polski Latte Art 2018 to chyba największy sukces dla Patryka Mazurka, tegorocznego debiutanta. Pierwszy start i od razu wejście do finałowej szóstki oraz ostatecznie czwarta pozycja. Jak sam przyznaje w swoim facebookowym wpisie, to dla niego wielkie wydarzenie, ale jednocześnie motywacja, by za rok powalczyć o jeszcze lepszą lokatę. Z pewnością trzeba obserwować tego zawodnika i jego karierę.

mistrzostwa polski latte art 2018
Patryk Mazurek, debiutant w Mistrzostwach Polski i od razu czwarta lokata! /fot. własne

Na piątej lokacie uplasował się Mateusz Dąbek, którego prezentacja o podróży samochodem, statkiem oraz rakietą, była zdecydowanie najciekawsza, przy której nie dało się nie uśmiechać! Bardzo kibicowałem Mateuszowi, aby wbił się na podium, ale niestety kilka błędów zadecydowało o piątym miejscu. Niemniej, koncepcja i kreatywność wraz z prezentacją zrobiły robotę.

mistrzostwa polski latte art dąbek
Mateusz Dąbek, miejsce piąte. /fot. własne

W końcu ostatnie miejsce w finale, Mateusz Jagiełło. Kolejny rok z rzędu. Czy to źle? Nie wydaje mi się. Należy pamietać o tym, że jest to ścisła czołówka polskich latteartowców. Mateusz powiedział mi, że mimo iż ponownie zajął szóstą lokatę, czuje, że zrobił postęp od zeszłego roku i że nie zwycięstwo jest najważniejsze, a rozwój i doświadczenie, które potem przekłada na szkolenie innych baristów. Przyznał, że w tym roku zabrakło nieco opanowania nerwów oraz powtarzalności w malowaniu wzorów.

mistrzostwa polski latte art 2018
Mateusz Jagiełło, miejsce szóste. /fot. zbiory własne Mateusza

Patrząc na finałową szóstkę, moim zdaniem, można być spokojnym o stan polskiego latte artu. Stoi on na dobrym poziomie i z roku na rok widać postępy czołowych zawodników. Teraz pozostaje czekać na rozstrzygnięcie kolejnych mistrzostw. Najbliższe już 10 marca w Warszawie – Mistrzostwa Polski Baristów, gdzie tytułu bronić będzie Natalia Piotrowska, ale wiadomo też, że Agnieszka Rojewska, która też startuje w tej konkurencji, nie odpuści tak łatwo, a i inni zawodnicy mają chrapkę na zwycięstwo.  Także przewiduję spore emocje. Poza tym, pozostają jeszcze Mistrzostwa Polski Brewers, Cup Tasters oraz Coffee in Good Spirits, które jeszcze nie mają potwierdzonych oficjalnie dat oraz miejsc.

mistrzostwa polski latte art 2018 wyniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.