Młynek ręczny to wciąż jeden z podstawowych, pierwszych wyborów początkujących kawoszy, ale i tych bardziej wkręconych, często podróżujących. Nic dziwnego. Przy niewielkim nakładzie finansowym zyskujemy urządzenie, które zaspokoi podstawowe potrzeby kawowe. Porlex Tall to japońska propozycja na takie zaspokojenie.

Młynek ręczny jest czymś, co bardzo Was interesuje, patrząc po statystykach. Liczę, że dzisiejszy test dorzuci cegiełkę do Waszych porównań i rozważań.

Porlex już gościł na łamach bloga, w mniejszej wersji, Mini. Porównywałem go z młynkiem Rhinowares. Model, który opisuję dziś to jego większy brat.

Więcej.

Porlex Tall to młynek ręczny, który zadowoli osoby poszukujące bardziej pojemnego rozwiązania, kosztem kompaktowości. W jego komorze zmieści się spokojnie ponad 20-25g ziaren, co jest wystarczającą ilością na większość metod alternatywnych.

młynek ręczny porlex
Porlex Tall – młynek żarnowy w całej krasie //fot. wlasne

Dlaczego właśnie alternatywnych? Pamiętajmy, że Porlex Tall to przedstawiciel klasy średniej. To nie jest rozwiązanie klasy premium za ciężkie setki złotych jak Comandante czy Zassenhaus. Tu nacisk jest położony na dość rozsądną cenę (okolice 200 złotych) i przyzwoite mielenie w warunkach wyjazdowych bądź początkowych w domu.

Taki młynek ręczny powinien charakteryzować się niezłą pojemnością, łatwością kręcenia, a więc mielenia i przyzwoitym przemiałem. Nie zmieli się nim kawy pod espresso, bardzo grube mielenie na przykład do chemeksa też nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale do kawiarki, aeropressu czy do dripa, już tak.

Konstrukcja i mielenie.

Porlex Tall to młynek ręczny, żarnowy. Jego sercem są ceramiczne, stożkowe żarna, które można regulować specjalnym pokrętłem. Są one tej samej wielkości, co w wersji Mini, konstrukcja jest także ta sama. Między jednym modelem, a drugim różnica jest tylko w pojemności.

młynek żarnowy do kawy

Ceramiczne żarna to standardowe rozwiązanie w tej klasie młynków. Niezależnie, czy zerknie się na młynki ręczne Hario, Rhinowares czy podstawowe modele Zassenhausa, wszędzie napotkamy ceramikę. Nie jest ona idealna, kawa jest bardziej miażdżona niż realnie mielona, ale w wielu wypadkach nie potrzeba niczego więcej. Różnice między różnymi firmami to przede wszystkim to, jak bardzo stabilne są żarna. Decyduje to, jak równo będzie zmielona kawa, czy nie dojdzie do sytuacji, gdzie w zmielonej kawie będą zarówno mikroskopijne drobinki jak i wielkie kawałki. A równość przemiału przekłada się na smak zaparzonej kawy. Im równiej, tym lepiej.

młynek do kawy porlex

Porlex Tall nieźle radzi sobie przy ustawieniu żaren na dość drobne i średnie mielenie. Jak widać na zdjęciach, kawa jest przyzwoicie zmielona, choć pewien rozstrzał jest. Im mocniej rozkręcimy młynek, tym bardziej frakcja jest różna.

Spowodowane jest to tym, że tego typu młynki nie mają stabilizacji żarna od góry i dołu, jak to jest w młynkach elektrycznych, a tylko przez osadzenie na osi. Przez to, im grubszy przemiał, tym mniej stabilne żarna, a to owocuje nierówną frakcją. Ale tragedii tutaj nie ma, muszę przyznać. Jest nieźle. Widziałem młynki w podobnej klasie cenowej i bywało dużo gorzej.

porlex tall
Drobny przemiał //fot. własne
porlex tall
Średnie mielenie //fot. własne
Porlex Tall
Grube mielenie //fot. własne

Na koniec.

Porlex Tall to przyzwoita propozycja. Młynek ręczny, który jest pojemny i wygodny. Ergonomia stoi na wysokim poziomie, korbka jest lepiej zaprojektowana niż w wersji Mini, siedzi pewnie, nie zsuwa się, a mielenie nie jest męczące.

młynek ręczny żarnowy prolex

Materiały, z których został wykonany młynek sprawiają wrażenie porządnych. Obudowa jest wykonana ze stali nierdzewnej, szczotkowanej, co daje ładny, matowy efekt. Warto dodać, że Porlex jest w pełni produkowany w Japonii.

Gdzie się sprawdzi? Jako pierwszy młynek do kawy, dla osób, które okazjonalnie chcą coś sobie dobrego zaparzyć oraz na wyjazdy, ale nie tam, gdzie liczy się każdy centymetr wolnego miejsca.

Sprzęt do testów udostępnił sklep BeanBrothers.pl.

bean brothers

2 komentarze

    1. Cześć!

      Przeczytałem też Twój komentarz pod wpisem o Handgroundzie. Moim zdaniem w tej kategorii cenowej najrozsądniej będzie kupić albo młynek Rhinowares bądź Hario Plus. Oba podobnej jakości mielenia, różniące się wielkością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.