Nie przypuszczałem, że mój projekt, PopularCoffee Blog – Popukulturowa Kawa, przetrwa rok, a jeśli już, to na pewno nie w takim wymiarze, jak obecnie. A jednak. Blog właśnie kończy roczek i to jest podziękowanie dla każdego z Was!

 A więc – DZIĘKUJĘ! Bo nie piszę przecież tylko dla siebie bądź dla chwały i bogactwa, to przyjdzie z czasem (na pewno!). Nie, staram się jak najbardziej realizować to, co zawarłem w swoim manifeście dokładnie rok temu, na tym blogu – chcę być pomostem! Nie jestem osobą profesjonalnie zajmującą się kawą. Nie prowadzę kawiarni, szkoleń bądź palarni. Cała moja wiedza opiera się na tym, co przekazali mi ludzie w toku różnych rozmów czy spotkań, na tym, co spróbowałem i zrobiłem. Początkującym chcę pokazać, że dobra kawa jest na wyciągnięcie ręki i czasami wystarczy kilka drobiazgów, by odkryć coś na nowo. Profesjonalistom natomiast czasami chcę pokazać, czego przeciętny użytkownik może chcieć bądź jak postrzega różne zabiegi i trendy w świecie kawowym. Bo te dwa światy, nazwę je amatorski profesjonalny nie mogą funkcjonować bez siebie. Bez profesjonalistów, początkujący będą błądzić, albo w ogóle pójdą w złym kierunku, nie będzie miał kto stworzyć dobrego jakościowo produktu, by ten amator wiedział do czego ma dążyć i czego ma oczekiwać. Z kolei bez tych amatorów zawodowcy nie będą mieli dla kogo działać, bo działanie tylko dla samego siebie i dla wąskiej grupy wybranych osób jest działaniem na krótką metę.

Pod szyldem PopularCoffee Blog napisałem kilka artykułów, które dobrze rozeszły się wśród ludzi. Między innymi tekst o włoskiej kawie, o polskiej kawie czy o tym dlaczego moda na slow food nastała, a na slow coffee już nie. Chciałem też zawsze łączyć swoją pracę zawodową (czyli filmowanie i fotografia) z kawą, starając się by wszystkie wpisy, a zwłaszcza testy, zawierały ładne, ciekawe, niepowtarzalne, autorskie zdjęcia. Wiem, że najbardziej spodobały się Wam te z testu wagi Acaia Scale oraz drippera Kalita Wave. Ja też z nich jestem najbardziej zadowolony. I obiecuję, że w następnym roku także nieraz pojawią się takie testy.

Acaia Scale test

Kalita Wave test

PopularCoffee Blog jest odpowiedzialny także od strony technicznej za wykonanie serii filmów instruktażowych dla początkujących stworzonych przez kooperację sklepu AkcesoriaBaristy.pl, Coffee Proficiency oraz Black and White Coffee (do dziś ukazały się dwa z czterech – o dripie V60 oraz o Aeropressie. A tu jeszcze zwiastun całej serii). Ponadto udało nawiązać się pewną współpracę ze wspomnianą wcześniej Acaią. A to wszystko w jeden rok. Od końca listopada do końca listopada.

Przez ten czas przeszedłem od prostej strony opartej na bloggerze, przez stworzenie dobrej domeny, aż po kompletne przeprojektowanie strony i przeniesienie na wordpressa oraz zewnętrzny serwer w październiku. Dzięki temu całość nabrała bardzo dobrego wyglądu i logicznego podziału zawartości.

Włoska kawa w Rzymie

Jeden rok, 365 dni, 43 wpisy ponad 2300 unikalnych użytkowników, którzy odwiedzili stronę ponad 13 000 razy! A do tego facebookowy profil, który zgromadził Was niemal 300 w tym czasie.

Liczę, że będziecie mi towarzyszyć dalej, przez kolejny rok i dłużej! Raz jeszcze dziękuję!

Marcin.